sobota 11. června 2016

PETR a Lucie

Romain Rolland

Ahoj, po dlouhé době Vás vítám u nové recenze. Jak už jste si z názvu mohli přečíst, jedná se o knihu Petr a Lucie. Tuto knihu mám jako povinnou četbu k maturitě.

 OBSAH: Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

 

Originální název:   Pierre et Luce

Žánr: Literatura světová, Novely

Rok vydání: 1984, 1. vydání originálu: 1920

Počet stran: 96

Nakladatelství: Melantrich

Překlad: Jaroslav Zaorálek

Ilustrace/foto: Zdeněk Brdlík

Autoři obálky: Zdeněk Brdlík, Milan Kopřiva

Vazba knihy: vázaná s přebalem

 

Postavy: Petr - má povahu jemnou, srdce něžné a tělo útlé. Jako v každém jinochovi od šestnácti do osmnácti je v něm kus hamletovské duše. V myšlenkách se rouhá proti přesvědčení svých rodičů, nechápe válku a v duchu se proti ní bouří. Měl v sobě neustále pocit prázdna, nechápal smysl svého života, toužil po lásce.

 

 Lucie - je silnější než Petr, předčasně vyspělá, znající boj o každodenní chléb. Je klidná, usměvavá. Život ji naučil bezstarostnosti o zítřek. Netrápila se přemýšlením o zítřku a její láska k Petrovi se mísila s mateřskými pocity.


 Můj názor na knihu: Kniha se mi velmi líbila. Zajímavé bylo, jak si oba mladí lidé na začátku vykali, protože se to jen tak někde nevidí. Knihu bych moc doporučila těm, kteří mají rádi zamilované knihy s válečným námětem, protože je to kniha o válce. 

 

A úplně nakonec bych vám chtěla napsat jeden citát z této knihy.

,, Srdce zabušilo v Lucii tak, že v ní přehlušilo rachot výbuchu a křik věřících, a nemajících kdy bát se nebo trpět, vrhla se, aby ho jako slepice svá kuřátka zakryla vlastním tělem. Vrhla se na Petra, blaženě se usmívajícího při zavřených očích. Mateřským objetím si tu drahou hlavu ze všech sil přitiskla do klína a sklonila se nad Petrem s ústy na jeho šíji, takže byli schouleni v nepatrné klubíčko. A mohutný pilíř je naráz pohřbil svými sutinami. "

 

  Tohle by pro dnešek bylo všechno. Doufám, že se Vám recenze bude líbit. Užívejte si poslední dny školy, protože za chvíli tu máme prázdniny. Mějte se moc hezky. Ahoj!

 

 

 

3 komentáře:

 1. Ahoj Luci, pro mě byla kniha nesmírně nudná. Popravdě jsem jí nedočetla, i když to byla povinná četba, zkrátka první a poslední kapitola+ výpisky z netu :D

  OdpovědětVymazat
 2. Konečně jsem se dostala ke komentáři!! :D
  Knížku mám v plánu (jako 1000 dalších), když jsme jí na základce četli přišla mi vážně zajímavá. Tak třeba se k ní v rámci přípravy na maturitu dostanu. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělá kniha. Sice jsem ji četla už dávno, ale dojmy doteď nevyprchaly :) Klidně bych si ji přečetla ještě jednou

  OdpovědětVymazat